Водопідготовка в градирнях

градирня

Градирня це технологічне спорудження для охолодження великих обсягів технічної води на теплових електростанціях, харчових, нафтових, хімічних та інших підприємствах, які потребують відведення тепла, але не мають доступу до джерел проточної води.

Поруч з великими промисловими підприємствами ви могли бачити широкі бетонні труби, з яких піднімається густий пар. Це і є градирні.

Будова та принцип роботи градирні

За принципом роботи градирні поділяють на кілька типів, в залежності від способу подачі повітря. Розглянемо, як влаштовані найбільш поширені вентиляторні градирні.

Усередині башти градирні є резервуар, куди надходить гаряча вода з виробництва, наприклад в процесі вироблення електроенергії на ТЕЦ. У верхній частині охолоджувальної вежі встановлений великий потужний вентилятор. Його лопаті обертаються, що призводить до примусового випаровування води. Отриманий пар частково стікає назад в резервуар у вигляді конденсату, а частково – випаровується в атмосферу. Таким чином вода охолоджується.

3 основні проблеми градирень

Втрати “чистої” води в процесі випаровування призводять до підвищення концентрації солей в резервуарі. Крім того, під час процесу в воду потрапляє значна кількість атмосферних газів. Ці фактори призводять до таких проблем:

  1. В резервуарі градирні виникає накип та нерозчинний осад.
  2. Металеві елементи градирні піддаються корозії.
  3. На дні резервуара, а також в трубах та інших технологічних елементах утворюється середовище, що придатне для розмноження бактерій, водоростей і грибків.

Ці процеси призводять до засмічення і псування обладнання, а також до зниження продуктивності градирні.

Навіщо потрібна водопідготовка в градирнях

Щоб нейтралізувати вплив концентрованих солей і мікрофлори, у воду, що надходить в градирню, додають спеціальні речовини – інгібітори корозії, кислоти для розчинення опадів і різні біоцидні та протигрибкові домішки (бром, хлор, синтетичні полімери). Процес комплексного пропорційного дозування цих речовин у воду і називається водопідготовкою.

Як відбувається водопідготовка в градирнях

Для якісної водопідготовки необхідно заздалегідь прорахувати і задати через контролер дози речовин, необхідних для підтримки потрібної якості певного обсягу води. Коли концентрація солей у воді перевищить норму, датчики повідомлять про це на контролер. Після цього система “замінить” якийсь обсяг концентрованої води на підготовлену воду. Впорскування інгібіторів здійснюють насоси-дозатори, а їх обсяг розраховується виходячи з інформації про обсяги підживлювальної води від імпульсного витратоміра. Для кожного виду біоцидної речовини виділяється окремий дозуючий насос, а кількість визначається санітарними нормативами.

Також водопідготовка може здійснюватися методом постійного дозування, тобто без використання імпульсного витратоміра. Але в такому випадку пропорція інгібіторів буде приблизною.

Обладнання для водопідготовки

Стандартна система водопідготовки для градирень складається з таких основних елементів:

  • Контролер (мікропроцесор для розрахунку параметрів води + призначений для користувача інтерфейс); 
  • Датчики й зонди, які заміряють хімічні та біологічні параметри води; 
  • Імпульсний витратомір; 
  • Дозуючі насоси для пропорційної подачі інгібіторів і біоцидів; 
  • Фільтри, клапани, шланги та інші комутаційні елементи;
  • Резервуари з інгібіторами і біоцидами.

Вся стаття в PDF файлі

наші
партнери